Tercih Halı Yıkama Banner

HALINIZI NE KADAR TANIYORSUNUZ?

Evinizdeki halıları tanıyormusunuz? İş onları seçmeye ve bakımını yapmaya gelince ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu öğrenmek ister misiniz? Bunu için işte size bir test.

Soru 1:

Her çeşit temizlik malzemesi (çamaşır ve bulaşık deterjanı, domestos, yer temizlik ürünleri) halılardaki lekeleri yok etmede özel halı deterjanları kadar etkili sonuç verir.

a) Doğru

b) Yanlış

Doğru Yanıt: Yanlış

Neden:

Hiçbir zaman çamaşır veya bulaşık deterjanlarını ya da ahşap temizliği için üretilmiş temizlik ürünlerini halılarınızda kullanmayın. Bazı çamaşır deterjanları parlatıcı maddeler içerdiği için halı elyafını boyayabilir. Bulaşık deterjanları ise ağartıcı maddeler içerdiklerinden halınızın boya ve elyafını mahvedebilir. Ayrıca gereğinden fazla sert olmayan temizleyiciler halınızda tortu bırakarak daha kısa sürede kirlenmelerine neden olacaktır. Halınızı temizlerken yalnızca halı temizliğinde kullanılan leke çıkarıtıcıları kullanmanız durumunda halınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Soru 2:

Aşağıdakilerden hangisi kapalı bir mekanda kullanılacak halı için gereken halı ölçüm formülüdür?

a) uzunluk x genişlik

b) uzunluk x genişlik x yükseklik

c) uzunluk x 4

Doğru Yanıt: Uzunluk x genişlik

Neden:

Oturacağınız mekanda ne kadar halıya ihtiyaç duyduğunuz, söz konusu alanın adım hesabıyla uzunluk ve genişlik ölçümleri çarpımı sonucu bulunur. Bu rakamın karesi ihtiyacımız olan ölçümdür. Her türlü desen ve zemin yüzeyine yönelik oransızlık problemine karşı elde edilen ölçüyü %10 luk bir oranda fazla tutmakta fayda vardır. Eğer son ölçünün doğru şekilde alındığından emin olmak istiyorsanız tercihinizi döşemecinin son ölçüyü almasından yana kullanın.

Soru 3:

Aşağıdakilerden hangisi dünyada en çok tercih edilen halı elyafıdır?

a) Yün

b) Polyester

c) Naylon

d) Akrilik

Doğru Yanıt: Naylon

Neden:

Naylon en popüler malzemedir. A.B.D.’de kullanılan halı elyafının 2/3’ü naylondur. Peki neden birçok kişi naylonu seçiyor? Cevap çok açık aslında. Çünkü yoğun kullanıma dayanıklı, kire karşı daha korumalı ve kir saklama özelliğiyle naylon aynı zamanda renkleri solmadan çok daha uzun süre koruyabiliyor ve bu nedenle daha çok tercih ediliyor.

Soru 4:

Yeni bir halının döşenmesinden sonra bazı kullanıcılar tarafından alerji benzeri belirtiler yarattığı rapor edilmiştir. Bu durum halıdaki emisyondan kaynaklanıyor olabilir. Söz konusu etkinin yok olması ne kadar zaman alır?

a) 2-3 saat

b) 2-3 gün

c) 2-3 hafta

d) 2-3 ay

Doğru Yanıt: 2-3 gün

Neden:

Yeni bir halının emisyon değerleri, döşendikten 24 saat içinde ciddi oranda azalma gösterir. Pencereleri açarak mekanı havalandırırsanız, emisyon etkisi iki üç gün içerisinde hissedilmeyecek bir seviyeye inerek kendiliğinden yok olacaktır.

Soru 5:

Halının üst düzeyi ne kadar derin olursa halı o kadar dayanıklıdır.

a) Doğru

b) Yanlış

Doğru Yanıt: Yanlış

Neden:

Halıda derin bir yüzey lüks görünüm ve ayaklarınızın altında rahatlık hissi yaratabilir. Ancak sağlamlığa gelince daha kısa yüzey çok daha avantajlıdır. Kısa yüzey ezilmez ve halının ömrü daha uzun olur.

Soru 6:

Mürekkep, kan ve çimen lekeleri halıdan nasıl temizlenir?

a) Lekeli halı elyafın üst kısmı, bir makas yardımıyla kesilir.

b) Az miktarda çamaşır suyunu halının üzerine dökerek birkaç dakika bekletilir.

c) Bulaşık deterjanı ve suyla oluşturulan sıvı karışım halıya uygulanır.

d) Leke çıkarılamaz.

Doğru Yanıt: Bulaşık deterjanı ve suyla oluşturulan sıvı karışım halıya uygulanır.

Neden:

Leke problemlerinde müdahalenin derhal yapılması şarttır. Sözkonusu lekeyi beyaz bir kağıt mendil ya da kuru olmak şartıyla temiz beyaz bir bez yardımıyla halıya yaymadan ve leke halıya daha da nüfuz etmeden alın. Yarım çay kaşığı bulaşık deterjanını (otomatik makine deterjanı kullanmayın) bir bardak ılık suyla karıştırıp, bez yardımıyla küçük dokunuşlarla lekeye uygulayın. Lekenin yayılmaması için lekenin üzerini sertçe sürtmeyin. Solüsyonu lekenin kenarlarından ortasına doğru dağıtmadan sürün. Birkaç dakika kadar solüsyonu leke üzerinde bekletin. Bezi hafif şekilde lekenin beze çıktığını görene kadar temas ettirin. Leke tamamıyla çıktığında lekeli alanı soğuk suyla durulayın ve tüm nemini temiz kuru bir bez yardımıyla alın. Bu yöntem yeterince iyi sonuç vermediyse halınızı satın aldığınız yerden ürüne yönelik leke çıkarma kitini satın alarak kullanın. Hatırlatmakta fayda var; leke çıkartıcı solüsyonu halının görünmeyen bir yerinde denemek akıllıca olacaktır.

Soru 7:

Yoğun kullanılırlıktaki bir mekanda (örneğin antre, giriş vs) kullanacağınız halıları alırken halının hangi performans değerine sahip olanı seçilmelidir?

a) 1

b) 2-3

c) 4-5

Doğru Yanıt: 4-5

Neden:

Yoğun olarak kullanılan bir mekanda en doğru tercih 4-5 arasındaki performans değerleridir. Performans değerleri 1 den 5 e kadar değişen bir skalada yer alır. Bu değerler bir yıl içerisinde halıda yaşanabilecek olası değişikliği temsil eder. Daha yüksek performans değeri doğal olarak daha uzun ömürlü ve ürünün alındığı günkü görünümüne işaret eder. Daha az yoğunlukta kullanılan mekanlarda (yatak odası gibi) kullanılacak halılarda 2-3 performans değeri yeterli olacaktır.

2280 Okunma